Viete o tom, že 1.10. je Medzinárodný deň kávy?  My sme sa ho rozhodli pretaviť ho do mesiaca kávy, a preto môžete počas celého októbra využiť

zľavu 20% na všetky výberové kávy s použitím zľavového kódu ” MESIACKAVY “.

Cold brew lemon tonic

Cold brew - znie to možno zložito, ale je to jednoduchá príprava kávy, ktorú zvládnete doma. Navyše v kombinácii s tonicom a citrónom si viete vykúzliť skvelý osviežujúci drink, ktorý vás zároveň nabudí.

Cold brew je silný kávový extrakt, na ktorého prípravu vám stačia len dve ingrediencie, a to pomletá káva a studená voda. My sme na výrobu cold brew použili našu KAAN Peru El Eden, no použiť môžete akúkoľvek kávu, ktorá vám chutí, odporúčame však výberovú kávu, nie zmesi s robustou. 

POSTUP: 75 g kávy sme si pomeliete na hrubšie (v prípade príliš jemného mletia vám môžu ostať v káve drobné čiastočky) a zalejete 1 l studenej vody. Pomer kávy a vody sa dá meniť podľa chuti, ak chcete mať silnejší výluh, môžete použiť aj viac kávy. No za nás je toto ideálny pomer, takto v káve vyniknú ovocné chute. V prípade, že nemáte doma mlynček, radi vám ju pomelieme priamo na pražiarni, stačí to zadať v objednávke (ako mletie na French press).

Poriadne zamiešajte a vložte do chladničky, kde nechajte kávu lúhovať 24 – 36 hodín. Potom ju preceďte cez filter (najlepšie papierový) a cold brew máte hotový 🙂 Výhoda takto pripravenej kávy je, že máte kávu hotovú na niekoľko dní, keďže sa pripravuje z 1 l a v chladničke ju môžete skladovať aj 2 týždne.

TIP: Pokiaľ kávu nechcete lúhovať alebo nemáte doma filter, môžete si zakúpiť nádobu na prípravu Cold Brew – Hario Mizudashi. Nájdete ju TU.

Cold brew je skvelý na prípravu rôznych ľadových kávových drinkov, keďže samotná káva je už studená a nie je potrebné ju zachladzovať ľadom (ako espresso). Nižšie preto nájdete recept na cold brew v kombinácii s tonicom a citrónom. Môžeme povedať, že tento nápoj je rýchlo hotový a je ideálnym osviežením na horúci letný deň.

Ingrediencie na Cold Brew lemon tonic

  • cold brew – 200 ml (napr. Peru El Eden)
  • tonic – 50 ml
  • trocha citrónovej šťavy
  • plátok citróna
  • kocky ľadu (nemusí byť)

Postup

1

Do pohára si nasypte ľadové kocky (nemusi byť a vytlačte si trochu citrónovej šťavy priamo z citróna.

2

Do pohára s ľadom nalejte 50 ml tonicu a 200ml vopred pripraveného cold brew.

3

Vložte plátok citróna, premiešajte si ho a vychutnajte.

Tento lahodný drink je navyše aj veľmi fotogenický, tak ak si ho budete doma skúšať, nezabudnite nás označiť @kaan.roastery #wekaan

TIP BARISTU:

V prípade, že radi experimentujete, odporúčame v sezóne čerešní pridať aj jednu, či dve prekrojené čerešne, dodá to tomuto nápoju nápaditú chuť.

Ďalšie články

COLD BREW coffee by KAAN

Vyskúšali ste už COLD BREW? Osviežujúca ľadová káva pripravená z výberovej kávy z Peru, ktorá vás prekvapí svojou netradičnou chuťou. My sme si ju zamilovali a v horúcich dňoch je to druh kávy, ktorú pijeme najčastejšie.

Kto je KAAN?

Sme Karol a Anna Krausovci. V súkromnom živote sme manželia a rodičia dvoch malých detí. Vždy sme tušili, že raz budeme spolu aj pracovať, ale ešte nevedeli v akej oblasti. Ani jeden z nás niekedy netušil, že si budeme pražiť našu vlastnú kávu. No oboch nás to nesmierne baví, keďže kávu milujeme.